Kaķiem sirds slimības visbiežāk izraisa kardiomiopātija. Pie šī sindroma sirds muskulis vairs nespēj darboties normāli. Kardiomiopātijai progresējot, tā noved pie sirds mazspējas(asinis no sirds vairs nespēj normāli cirkulēt caur ķermeni) un var radīt citas nopietnas sekas. Lielākā daļa sirds slimību kaķiem ir iedzimtas. Vairumā gadījumu sirds slimības kaķiem nav saistītas ar dzīvesveidu, uzturu vai aprūpi. Diemžēl kardiomiopātija kaķiem ir progresīva saslimšana. Vairumā gadījumu kaķiem sirds slimību ārstēšana nedod nekādu rezultātu. Dažiem kaķiem ar kardiomiopātiju nav nekādu simptomu un tiem neattīstās sirds mazspēja, bet citi kaķi mirst no šīs saslimšanas. .

Simptomi

Kaķiem ar vieglu sirds saslimšanu parasti nav nekādu slimības pazīmju. Ja slimība progresē sirds mazspējas simptomi attīstās strauji. Sirds mazspējas simptomi ir:

 • Apgrūtināta elpošana vai ātra elpošana;
 • Klepus;
 • Vājums;
 • Miegainība;
 • Samazināta apetīte un svara zudums.

Dažiem kaķiem ar sirds saslimšanām pēkšņi var novērot vienas vai abu pakaļkāju paralīzi. Citiem kaķiem sirds slimību pirmais simptoms ir pēkšņa nāve.

Riska faktori un profilakse

Kardiomiopātija un sirds slimības kaķiem lielākoties ir iedzimtas. Paaugstināts risks ir Meinkūniem, Persiešiem un Siāmas kaķiem. Vairāk no progresējošām sirds slimībām cieš vecāki kaķi nekā jauni. Hipertiroīdisms var veicināt un palielināt sirds slimību risku. Nepietiekams aminoskābes taurīna daudzums diētā ir saistīts ar kardiomiopātiju. Augstas kvalitātes komerciālās barības attīstītās valstīs ir papildinātas ar taurīnu. Tāpēc attīstītās valstīs speciāls uzturs pie kardiomiopātijas ir ļoti reti nepieciešams.

Komplikācijas

Dažiem kaķiem ar vieglu kardiomiopātiju nav nekādu simptomu un slimības seku. Diemžēl daudziem kaķiem galu galā attīstās sirds mazspēja un viņi mirst no šīs saslimšanas. Kardiomiopātija var izraisīt asins recekļu veidošanos sirdī, kas pēc tam var nokļūt pakaļkājās. Tas noved pie vienas vai abu pakaļkāju paralīzes. Šī bīstamā komplikācija ir ļoti sāpīga un grūti padodas ārstēšanai. Pēc šis komplikācijas parādīšanās daudzi kaķi tiek eitanizēti. Kaķiem ar sirds slimībām ir paaugstināts anestēzijas risks. Kaķi ar kardiomiopātiju grūtāk panes stresu. Stresu var radīt karstums, pārvadājumi ar automašīnu, rūpes par sevi vai veterinārās procedūras. Kaķi ar sirds slimībām dažreiz mirst pēkšņi no akūtas masīvas sirds mazspējas.

Diagnoze

Kardiomiopātija tiek diagnosticēta veicot fizisko dzīvnieka izmeklēšanu un diagnostiskos testus, tostarp elektrokardiogrammu, rentgenu un ehokardiogrammu. Parasti tiek veiktas urīna un asinsanalīzes, lai izslēgtu vairogdziedzera un citas saslimšanas. Dažiem kaķiem piemērojot fizisko slodzi var dzirdēt sirds trokšņus. Daudzi kaķi tomēr neuzrāda slimības ārējās pazīmes. Šā iemesla dēļ daudzi kardiomiopātijas gadījumi netiek konstatēti līdz slimība ir progresējusi.

Ārstēšana

Kaķi ar sirds mazspēju jāsargā no stresa. Tie nedrīkst tikt pakļauti pārmērīgam karstumam. Bieži tiek izrakstītas zāles, kas uzlabo sirdsdarbību–enalaprils, benazeprils, propranolols, atenolols. Kaķiem ar sirds mazspēju var būt nepieciešams furesomīds, lai izvadītu šķidrumu no plaušām. Šķidrumu no krūšu kurvja vai vēdera dobuma var manuāli izvadīt veterinārārsts. Nelielā daudzumā var tikt izrakstīts aspirīns, lai samazinātu asins recekļu veidošanos un paralīzi pakaļkājās. Ja ir vairogdziedzera saslimšana tā tiek ārstēta, lai samazinātu ietekmi uz sirdi. Lai gan dažiem kaķiem veicot ārstēšanu novēro klīnisku uzlabošanos, tad daudziem to tomēr nenovēro. Šī iemesla dēļ kaķiem sirds slimību ārstēšana ir apgrūtinoša un nomācoša.

Turpmāka aprūpe

Kaķiem ar sirds mazspējas simptomiem terapijas iznākums ir atkarīgs no tā kā ārstēšanas līdzekļi iedarbojas uz slimības simptomiem. Kaķiem regulāri, lai pārbaudītu sirds stāvokli ir nepieciešams veikt rentgenoloģisko izmeklēšanu un ehokardiogrammu. Regulāri ir jāveic asins analīzes, lai pārbaudītu pārējo orgānu funkcijas.

Ieteikumi

Kaķi ar kardiomiopātijām nepanes stresu. Veterināro procedūru laikā var novērot dažādas komplikācijas. Šī iemesla dēļ veterinārārsts nevar veikt pilnīgu dzīvnieka izmeklēšanu.

Dabīgie ārstēšanas līdzekļi

Ir klīniski pierādīts, ka vilkābele uzlabo asinsriti un sirds darbību. Viens no šādiem līdzekļiem, kas satur vilkābeli ir Formula CV.

Formula CV


Terapeitiskā nozīme:

1. Barības vielas miokardam;

2. Barības vielas perifērajai asinsvadu sistēmai(samazina hipertensiju);

3. Nodrošina vieglu diurētisku efektu.

Sastāvdaļas

Vilkābeles ogas (līdz 3.2% standartizēts viteksīns), L-karnitīns (farmaceitiskās kvalitātes aminoskābe), L-taurīns (farmaceitiskās kvalitātes aminoskābe), dimetilglicīns (DMG), magnijs (citrāts), kālijs (citrāts), Coleus Forskolii (forkolīns), vitamīns E (d-alfa tokoferola sucināts), selēns (selēnometionīns).

Sastāvdaļu nozīme:

1. Vilkābeles ogu ekstrakts samazina asinsspiedienu un angīnu cilvēkiem:

 • Paplašinot koronāros asinsvadus;
 • Uzlabojot sirds vielmaiņu, kas palielina miokarda kontraktilitāti, papildus normalizējot vadāmības traucējumus;
 • Inhibē angiotenzīna konvertējošo enzīmu.

2. Magnijam ir plaša nozīme organismā. Palīdz uzturēt celulāro kālija līmeni organismā. Magnija trūkums organismā samazina kālija un palielina kalcija līmeni organismā, kas palielina sirds aritmiju iespējamību. Ilgstoša furosemīda lietošana veicina magnija trūkumu un var veidoties glikozīdu toksicitāte.

3. L-karnitīns ir aminoskābe, kas iesaistīta garās ķēdes taukskābju transportēšanā no šūnas citocītiem uz mitohondrijiem, kur tā tiek oksidēta, lai ražotu enerģiju šūnai. Karnitīns palīdz attīrīt mitohondriju metabolītus un iznest tos ārpus mitohondrija.

4. L-taurīns ir visvairāk sastopamā brīvā aminoskābe sirdī. Aminoskābe regulē starpšūnu šķidrumu un kalcija un kālija starpšūnu pieejamību. Tā aizsargā sirdi no kalcija pārslodzes un palīdz palielināt kalcija uzņemšanu miokardam hipoksiskā stresa laikā. Taurīna deficītam organismā ir nozīme dilatācijas kardiomiopātijas patoģenēzē kaķiem un suņiem.

5. Kālija deficīts var iestāties ilgstoši lietojot diurētiskos līdzekļus. Hipokalēmija var radīt vājumu un sirds aritmijas, pacientiem var predisponēt toksicitāte pret digitalis. Kālijs labvēlīgi ietekmē pacientus ar paaugstinātu asinsspiedienu.

6. Dimetilglicīns uzlabo sirds un asinsvadu darbību uzlabojot skābekļa patēriņu un izmantošanos.

7. Coleus Forskolii aktīvajai sastāvdaļai forskolīnam piemīt unikālas īpašības un ir pierādīts, ka tas labvēlīgi ietekmē dažādus orgānus un audus. Vairākos pētījumos ir pierādīts, ka forkolīns labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu slimības.

8. Vitamīns E miokardā samazina oksidatīvo stresu, pavājina sirds disfunkciju, samazina beta-receptoru regulāciju un simpātiskās nervu sistēmas disfunkciju.

9. Selēns uz miokardu iedarbojas kā antioksidants un kofaktors ar glutationa peroksidāzi. Selēna trūkums ir saistīts ar palielinātu miokarda bojājumu un išēmiju risku.

Lietošana

 • Sastrēguma sirds mazspēja;
 • Dilatācijas kardiomiopātija;
 • Agrīnas un vidējas stadijas hipertrofiskā kardiomiopātija;
 • Uzturviela miokardam pacientiem ar vārstuļu nepietiekamību sākuma stadijā;
 • Sirds trokšņi;
 • Hipertensija;
 • Darbojas kā protektants pret adriamicīnu izraisītu sirds toksicitāti;
 • Palīdz veicināt nieru funkcijas uzlabojot sirds izsviedi, normalizējot asinsspiedienu un glomerulāro plūsmu;
 • Uzlabo sirds un asinsvadu stāvokli veseliem dzīvniekiem.

Devas

Suņiem: 1 kapsula divas reizes dienā uz 11-22kg.

Kaķiem: ½ kapsulas divas reizes dienā.

 

Raksts sagatavots no internetā pieejamajiem resursiem.

Formulu CV var iegādāties Pet Imperium Brīvības gatvē 271

Pet Imperium Kr. Barona ielā 78a

www.petline.lv

Jautājiet tuvākajā veterinārajā klīnikā vai veterinārajā aptiekā!

 

ATSTĀJ KOMENTĀRU

Aizsardzības kods
Atjaunināt

Teikas Veterinārā Klīnika
PETLINE - Kaķu barība
VETLINE - Veterināro Zāļu Vairumtirdzniecība
N&D kaķu barība
{popin}